Masked man in glasses expressing different emotions

Na brzegu jeziora siedziała tarantula🕷 i kruk. Pająk chciał jak najszybciej znaleźć się po drugiej stronie jeziora, ale nie chciał iść wokół jeziora na własnych nogach, bo to zajęłoby dwa dni. Poprosił więc kruka, żeby go wziął na swoje plecy i pomógł.

Kruk bardzo długo się zastanawiał mówiąc, że ma żonę i dzieci a kontakt z tarantulą może zakończyć się śmiercią, bo przecież TARANTULE SĄ OD TEGO, ŻEBY ZABIJAĆ.

Mimo swoich obaw ptak zgodził się pomóc pająkowi.
Ale kiedy byli już w połowie drogi i przyjemnie im się rozmawiało kruk nagle poczuł okropny ból w plecach i uczucie drętwienia w całym ciele, zorientował się, że właśnie został ukąszony. Ostatnim tchem powiedział:
– Czemu to zrobiłaś, przecież teraz oboje zginiemy wpadając do wody?
W odpowiedzi usłyszał:
– TARANTULE SĄ OD TEGO, ŻEBY ZABIJAĆ!

Każdy, kto próbował choć raz ww życiu zmienić swoje zachowanie zna to uczucie zwątpienia, poddania się i towarzyszące temu myśli:
– „i tak wszyscy mnie widzą tak samo przez pryzmat tego, jaki byłem do tej pory i co robiłem, więc po co się starać”,
– „i tak mam już swoją łatkę”,
– „a może niepotrzebnie próbuję zmienić swoją naturę, przecież urodziłam się taka nerwowa”

To kim jesteśmy, jak się zachowujemy TERAZ jest uwarunkowane naszą przeszłością i tym, jak siebie samych widzimy i jak do siebie samych mówimy. Często to są właśnie łatki przyklejone nam w domu, pracy w szkole np. „agresywny chłopak”, „chamska osoba”, „bezczelny pracownik”, „trudna szefowa”.
Dobra wiadomość jest taka, że można to zmienić i zachowywać się inaczej. Zła jest taka, że tylko MY możemy to zmienić, nikt inny za nas tego nie zrobi:)