Jak ujarzmić złość? – 3 sposoby
 
Trzeba zacząć od tego, że złość jest zupełnie naturalną emocją i nie da się jej uniknąć w życiu. A stan, kiedy odczuwamy złość jest dla nas tak naprawdę błogosławieństwem, bo wiemy dzięki temu, że coś jest nie tak, czegoś nie dostaliśmy, albo coś nie jest po naszej myśli. Mówiąc najprościej złość informuje nas o tym, że jakieś nasze potrzeby nie zostały zaspokojone.
 
Tak więc złości nie da się uniknąć, ale można mieć świadomość, kiedy nam się odpala i kiedy szybciej się nakręcamy. I ta wiedza może pomóc w podejściu do wielu osób i spraw. A potem to już jest tylko nasz osobisty wybór – czy z tej wiedzy skorzystamy czy nie.
 
1. Bądź w dobrym stanie fizycznym!
Chyba nikogo nie zaskoczy, że stan fizyczny naszego ciała ma ogromne znaczenie na to, jak odbieramy to, co nam się przytrafia. Kiedy jesteśmy niewyspani, głodni czy zmęczeni dużo mocniej odbieramy to, co inni mówią bądź robią. W takiej sytuacji nawet nieumyty kubek w kuchni może wywołać III wojnę światową. Tak więc dbając o swój stan ograniczasz sytuacje, kiedy będziesz w stanie permanentnego napięcia i zdenerwowania.
 
2. Znajdź swoje sposoby na spokój!
Każdy z nas zna siebie i wie, co jest w stanie go uspokoić. Dla jednych to jest policzenie do 10, dla innych kąpiel czy kawa przy muzyce. Nie wszystkie sposoby można zawsze zastosować. Dlatego zachęcamy do stworzenia dwóch kategorii swoich sposobów. Jedna kategoria to sposoby, które można zastosować zawsze i wszędzie, nawet jeśli nie mamy przy sobie niczego i nie chcemy pokazać innym, że właśnie redukujemy złość. Takie sposoby to oddychanie, liczenie, modlitwa, medytacja, wizualizacja. Druga kategoria to sposoby, które wymagają trochę więcej czasu i akcesoriów. I tu będą wspomniane wyżej: kąpiel, kawa, spacer, rozmowa.
Kiedy już będziesz znać te sposoby zdecyduj, że będziesz ich świadomie używać, żeby się jeszcze bardziej nie nakręcać.
 
3. Znajdź swoje błędy w myśleniu!
Błędy w myśleniu to wszelkie założenia, przekonania, idee na temat nas samych, świata, ludzi. Nabywamy je w dzieciństwie w domu, w szkole i innych grupach społecznych. To są często takie gotowe zdania, cytaty, które powtarzamy wierząc, że tak dokładnie jest jak mówimy. Nic bardziej mylnego. Takie prawdy nie istnieją. Bo czy zdania „szef zawsze chce wykorzystać pracownika”, „nie da się uczciwie pracować i być bogatym”, „blondynki są głupie”, czy „podróżowanie w pojedynkę jest niebezpieczne” są zawsze i dla każdego prawdziwe? Kiedy wierzymy w te swoje przekonania wielokrotnie będziemy wpadać w złość patrząc na świat przez ich pryzmat. Czasem już idąc na spotkanie z szefem będziemy zdenerwowani, bo z góry zakładamy, że chce nas oszukać. Sposób naszego myślenia przekłada się na to, co nas wkurza i z jaką mocą. Patrząc na to od drugiej strony-wystarczy zmienić myślenie, żeby mniej się złościć.
 
Sposobów na panowanie nad swoją złością jest znacznie więcej, to tylko 3 przykłady. W zasadzie o każdym z nich można napisać książkę. Jeśli czujesz, że chcesz poznać inne zapraszamy na nasze warsztaty. www.bezagresji.pl